Miażdżyca – objawy, leczenie | trójglicerydy wysoki poziom (podwyższone) | MOCNESERCE.pl
Reklama

Miażdżyca - leczenie, objawy

Częstą dolegliwością związaną z układem krwionośnym jest miażdżyca. Jest to choroba niezwykle niebezpieczna dla serca i całości układu krwionośnego. Blaszki miażdżycowe nie zalegają tylko w jednym miejscu, skąd można by je bezpiecznie usnąć, lecz rozprzestrzeniają się na cały organizm. Dodatkowo, proces ten przebiega niemal całkiem bezboleśnie. Wiele osób dostrzega niepokojące objawy dopiero, gdy tętnice są już poważnie zwężone.

Przyczyny miażdżycy

Trójglicerydy a blaszki miażdżycowe zalegające w tętnicachWszystkie nasze narządy oplecione są siecią naczyń krwionośnych. To nimi do wszystkich tkanek dociera krew zapewniająca prawidłową pracę organizmu. Zdrowe tętnice są jak elastyczne rurki. Kurczą się i rozszerzają, zapewniając swobodny przepływ krwi. Niestety, z czasem naczynia twardnieją. Na ścianach odkładają się cząsteczki tłuszczu i sole wapienne.

Jeśli nasza krew zawiera zbyt dużo cholesterolu (zwłaszcza LDL czyli tzw. „złego cholesterolu), przywiera on do ścian tętnic w postaci tzw. złogów, czyli inaczej blaszki miażdżycowej. Zwężają one i usztywniają naczynia. Choć złogi cholesterolowe mogą pojawić się w każdej tętnicy, najczęściej tworzą się w tętnicach wieńcowych serca, szyjnych (które zaopatrują mózg w krew) oraz tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Na skutek zalegania blaszki miażdżycowej naczynia krwionośne zwężają się i krew przepływa przez nie z coraz większym trudem. Serce, które działa jak pompa, przyśpiesza pracę by krew płynęła szybciej. Dzięki temu do poszczególnych narządów dociera tyle krwi, ile trzeba, ale jednocześnie jest to nadmierny wysiłek dla samego serca. Rośnie więc ono, by sprostać zadaniu. Ale większe serce potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania większej ilości krwi. Tymczasem, zwężone blaszką miażdżycową tętnice są zbyt wąskie, by rozrośnięte serce dostało tyle krwi, ile potrzebuje. Proces ten nieuchronnie prowadzi do katastrofy.

Miażdżyca - objawy

Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi lub nieprawidłowa proporcja jego frakcji często przez długi czas nie dają niepokojących objawów. Dopiero gdy nasze tętnice są zwężone o co najmniej połowę, zauważamy, że coś zaczyna szwankować – szybciej się męczymy, mamy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. W rzadkich przypadkach złogi cholesterolowe odkładają się w skórze i widać je jako żółte zgrubienia zwykle w okolicach powiek, w zgięciu łokciowym lub pod piersiami. Miażdżyca i objawy jej muszą być poddane leczeniu w specjalistycznej poradni.

Miażdżyca - leczenie

Leczenie miażdżycyNiestety nie ma jednego badania, które pozwoliłby z całkowitą pewnością potwierdzić miażdżycę. Gdy w tętnicach nagromadzone jest już bardzo dużo blaszki miażdżycowej, można ją wykryć za pomocą USG. Dobrze widać wtedy poszerzenie oraz pogrubienie ścian naczyń. Przydatne jest badanie USG z przystawką Dopplera, ponieważ lekarz może ocenić zaburzenia przepływu krwi przez naczynia.

Kondycję tętnic wieńcowych możemy też ocenić z pomocą tomografii komputerowej i koronografii. Ryzyko zagrożenia miażdżycą można też sprawdzać, badając poziom cholesterolu oraz trójglicerydy wysoki poziom tych wskaźników powinien skłonić nas do konsultacji z lekarzem.

W przypadku stwierdzenia wysokich poziomów lipidów we krwi w pierwszej kolejności należy zmienić tryb życia – zdrowo się odżywiać, zrzucić nadwagę, zwiększyć dawkę ruchu, zerwać z nałogami. Często przywraca to prawidłowe stężenie lipidów. Jeśli tak się nie stanie, stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi – zawsze są one dostosowywane i przepisywane przez lekarza. Leczeniem uzupełniającym jest też przyjmowanie małych dawek aspiryny zmniejszającej krzepliwość krwi. Niestety nie ma leków, które zupełnie likwidują zmiany miażdżycowe.

Czynnikami ryzyka przyśpieszającymi i nasilającymi tempo rozwoju miażdżycy są m. in. płeć (około 40 roku życia częściej chorują mężczyźni), zanieczyszczenie środowiska i stres. Duży wpływ ma tu również niewłaściwe odżywianie się, otyłość, cukrzyca, palenie tytoni, brak ruchu i nadciśnienie tętnicze.

Czynniki ryzyka

Warto wiedzieć, że oprócz poziomu cholesterolu istnieje jeszcze kilka innych wskaźników, które mogą wskazywać na wysokie ryzyko wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca. Są to tak zwane markery ryzyka. Jeśli w naszej rodzinie występowały przypadki wczesnych zgonów z powodów chorób serca, powinniśmy wykonać badanie w celu oznaczenia ich poziomu.

Białko C-reaktywne - jego obecność to najczęściej reakcja na stan zapalny. Norma wynosi 10 mg/l. Przekroczenie normy wskazuje na skłonność do pękania blaszek miażdżycowych. Podwyższony poziom CRP może ostrzegać nas przez zawałem nawet na 8 lat przed jego wystąpieniem.

Homocysteina - uważana za niezależny czynnik ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych. Homocysteina jest aminokwasem siarkowym. Najlepiej jeśli jej stężenie utrzymuje się poniżej 10 umol/l

Apoproteiny A-1 i B - ich właściwy poziom to w przypadku A-1 u kobiet: 101–199 mg/dl, u mężczyzn: 94–178 mg/dl. B – analogicznie 49–103 oraz 52–109. Apoproteiny są białkami do których przyłącza się cholesterol. Badania wskazują, że poziom tych substancji może z dużą dokładnością prognozować wystąpienie chorób serca.

Fibrynogen - norma dla tej substancji to maksymalnie 500 mg/dl. Przekroczenie tego poziomu wskazuje na ryzyko zakrzepów żylnych.

Zobacz również: