Serce się zużywa | MOCNESERCE.pl
Reklama

Serce się zużywa

O codziennej pracy serca w znaczącym stopniu decyduje stan tętnic. Jeśli są niedrożne (zarośnięte blaszką miażdżycową), układ krwionośny, w tym serce, traci swoją sprawność.

Niesprawne serce pogarsza ogólną kondycję organizmuU dzieci i zdrowych, młodych ludzi tętnice mają duży przekrój, a ich ścianki są elastyczne i gładkie od środka. Dzięki temu swobodnie się kurczą i rozkurczają, a krew może płynąć w sposób niezakłócony. Serce pracuje wówczas miarowo i spokojnie. Z czasem, w wyniku procesu starzenia się organizmu wszystkie naczynia stają się twardsze – są mniej kurczliwe i elastyczne. Na wewnętrznych ściankach odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i soli wapiennych. To powoduje różne dolegliwości.

Podwyższony cholesterol, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, brak ruchu i niezbędnych witamin przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych i zwężania naczyń krwionośnych. Krew płynie z coraz większym trudem. Serce zaczyna zmniejszać częstotliwość uderzeń. Zmniejszeniu ulega też ilość przetaczanej krwi. Pogarsza się ogólna kondycja organizmu.

Zobacz również: