Arytmia | MOCNESERCE.pl
Reklama

Arytmia

W trakcie naszego życia serce naturalnie zmienia swój rytm. Jednakże czasami zachowuje się nienaturalnie. Bywa, że tłucze się jak oszalałe lub niemal zamiera. To może być oznaka naszych emocji, Test arytmii za pomocą elektrokardiogramuale niestety również choroby. Zdrowe serce zazwyczaj bije miarowo. Następuje rytmiczny skurcz przedsionków i następujący po nim skurcz komór. Skurcze zależą od pobudzenia mięśnia przez impulsy elektryczne. Serce dysponuje bowiem własną elektrownią, która wytarza prąd. Ta elektrownia to tak zwany węzeł zatokowy – niewielkie pole w prawym przedsionku. To on odpowiada za miarowe bicie serca.

Jednak czasami serce przyśpiesza lub zwalnia bez żadnych powodów. Wtedy właśnie mówimy o arytmii. Nie jest to choroba sama w sobie, ale raczej objaw różnych innych schorzeń serca i nie tylko.

Przyczyny arytmii

Często przyczyną powstawania zaburzeń rytmu serca są takie dolegliwości jak choroba niedokrwienna serca, wady zastawek serca , zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze. Mogą to być także problemy nie związane bezpośrednio z sercem: nadczynność tarczycy oraz wysokie stężenie potasu we krwi. Zaburzenia mogą się też pojawić po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, kawy, a nawet herbaty.

Objawy arytmii

Najczęstszymi objawami arytmii są odczuwalnie przyspieszone lub spowolnione bicie serca. Dodatkowo może występować niepokój, nieregularne, chaotyczne bicie serca (kołatanie serca), duszności, osłabienie, rozpieranie lub ściskanie w klatce piersiowej, omdlenia. Do problemów związanych z arytmią należy też, powszechne i zazwyczaj niezbyt groźne, migotanie przedsionków oraz śmiertelnie niebezpieczne migotanie komór. Podczas niego dochodzi do chaotycznej pracy serca, co może doprowadzić nawet do zgonu.

Niemiarowość oddechowa

Arytmia nie zawsze musi oznaczać poważną dolegliwość. Tak zwana niemiarowość oddechowa to częste schorzenie u młodzieży w okresie pokwitania (ich tętno przyśpiesza w czasie wdechu, a znacznie zwalnia w czasie wydechu).

Diagnostyka

Najważniejszym badaniem w kierunku arytmii jest EKG. Pozwala ono na ocenę akcji serca, jej miarowości, ewentualnego występowania skurczów dodatkowych czy bloków przewodzenia. Pierwszą kwestią na, którą zwracają uwagę specjaliści to pochodzenie rytmu. Prawidłowo powinien on być nadawany z węzła zatokowo-przedsionkowego.

Arytmia nie zawsze jest stała. Może się pojawiać kilka razy na dobę lub nawet kilka razy w tygodniu. Do oceny niestałych zaburzeń rytmu wykorzystywane jest badanie holterowskie. Pozwala ono na całodobowe monitorowanie i wychwytywanie istotnych nieprawidłowości. 

Jeżeli arytmia pojawia się w czasie aktywności fizycznej, stosuje się próby wysiłkowe, które obrazują stan układu krążenia w czasie wysiłku. 

Do stosowanych badań zaliczamy również tzw. test pionizacyjny stosowany często w diagnostyce omdleń. Badanie polega na monitorowaniu akcji serca, zapisu ekg oraz ciśnienia tętniczego krwi kiedy pacjent leży, oraz w trakcie nagłej pionizacji. 

W diagnostyce arytmii stosowane są również metody inwazyjne - jak badanie elektrofizjologiczne pozwalające na określenie miejsca generującego nieprawidłowy rytm lub dodatkowe skurcze. Odbywa się ono najczęściej w znieczuleniu ogólnym. 

Zobacz również: