Zawał serca objawy, leczenie | ból serca | MOCNESERCE.PL | MOCNESERCE.pl
Reklama

Zawał serca leczenie, objawy

Zawał serca jest zjawiskiem, Zawał sercaktórego obawiamy się wszyscy i które zbiera śmiertelne żniwo, wśród całości naszej populacji. Według różnych szacunków umiera na niego od 150 tyś do 200 tyś Polaków rocznie.  Wiedza jak do niego dochodzi i jakie są jego objawy, często może uratować na życie.

Zawał jest to martwica serca powstała w skutek jego niedokrwienia. Serce to pompa, która stale tłoczy życiodajną krew do niemal każdego miejsca w naszym organizmie. Pompa ta potrzebuje jednak do prawidłowej pracy niezbędnych składników, takich jak m.in. tlen. Gdy ich ilość jest niewystarczająca, zaczynają się kłopoty.

Pośrednią przyczyną zawału serca jest choroba niedokrwienna serca, która z kolei najczęściej spowodowana jest rozwijającą się miażdżycą. Gdy nasz organizm znajduje się w stanie spoczynku, nasze serce potrzebuje standardową ilość tlenu dostarczanego przez naczynia wieńcowe oplatające serce. Gdy jednak naczynia te zostaną zwężone przez blaszkę miażdżycową, a nasz organizm zostanie zmuszony do wysiłku, serce potrzebować będzie większą ilość tlenu niż będzie mogło otrzymać. Na tym polega właśnie choroba niedokrwienna serca.

Bezpośrednią przyczyną zawału jest najczęściej pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym. Gdy blaszka pęka, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje napływ krwi do mięśnia sercowego. Leczenie zawału serca, a konkretnie skutków przez niego spowodowanych, to długotrwały proces konieczny do przeprowadzenia pod nadzorem specjalistycznej poradni kardiologicznej.

Zawał - objawy

Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból, ucisk za mostkiem lub pieczenie. Występują one u większości chorych.

Należy pamiętać że ból ten jest rozległy, a nie skoncentrowany na jednym punkcie. Dlatego też pacjenci często określają miejsce bólu posługując się całą dłonią lub pięścią.

Ból serca oraz jego okolic trwa często ponad 20 minut. Może się utrzymywać stale lub ustępować i powracać. U osób w starszym wieku lub chorujących na cukrzycę ból może być mniej charakterystyczny. Wtedy zawał objawia się np. dusznościami lub zasłabnięciem.

Najczęstsze objawy zawału serca:

  • ból za mostkiem
  • zawroty głowy
  • ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku
  • ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami (może być jedyną dolegliwością)
  • duszność
  • zimne poty i zawroty głowy
  • lęk przed zbliżającą się śmiercią
  • zasłabnięcie, utrata przytomności.

Zawał serca - co zrobić?

Gdy podejrzewamy, że mamy zawał serca natychmiast przerwijmy wykonywaną czynność i spróbujmy się uspokoić. Skontaktujmy się z pogotowiem ratunkowym pod numerem 112 i podajmy nasz adres i odczuwalne objawy. Jeśli znajdujemy się w domu lub mieszkaniu otwórzmy zamki w drzwiach wejściowych. Otwórzmy okna w celu zapewnienia dobrej wentylacji. Zażyjmy aspirynę. Usiądźmy lub połóżmy się wygodnie. W warunkach miejskich pogotowie powinno dotrzeć w ciągu 8-10 minut.

Zobacz również: