Zbyt niskie ciśnienie krwi | MOCNESERCE.pl
Reklama

Zbyt niskie ciśnienie krwi

Ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie. To niedociśnienie. Cierpi na nie 1-2% dorosłych. Choć nie jest tak groźne jak nadciśnienie, nie powinno się go lekceważyć. Bo do gwałtownego spadku ciśnienia powodującego utratę przytomności może dojść na przykład podczas prowadzenia samochodu. Jeśli zatem kilkakrotnie mierzyłaś ciśnienie i aparat pokazywał, że jest ono zbyt niskie, skonsultuj się z lekarzem.
 

Za niskie ciśnienie krwi (hipotonia) może towarzyszyć różnym chorobom, m.in. anemii, niedoczynności tarczycy. Bywa następstwem rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia (np. przy silnej biegunce), stresu, czy krwotoku. Często też pojawia się w czasie zażywania leków. Może też wystąpić przy zbyt silnym leczeniu nadciśnienia. Mówimy wtedy o hipotonii wtórnej. Zbyt niskie ciśnienie krwi można wtedy zwalczać, lecząc podstawowe schorzenie. Gorzej jest z tak zwaną hipotonią pierwotną. Osoby cierpiące na ten rodzaj niedociśnienia mają mało elastyczne ściany tętnic. To powoduje, że krew płynie przez nie znacznie wolniej. W rezultacie komórki organizmu są gorzej zaopatrzone w tlen, a to z kolei jest przyczyną różnych dolegliwości. W większości przypadków te nieprawidłowości w budowie naczyń mają podłoże genetyczne.

Z uwagi na fakt, że niedociśnienie wtórne może występować wraz z dolegliwościami kardiologicznym (zaburzenia rytmu serca, zwężenie aorty), badaniem często przepisywanym przez lekarzy w przypadku podejrzenia takiego schorzenia jest elektrokardiogram oraz echokardiografia. Zaleca się w takich przypadkach również morfologię krwi oraz badania biochemiczne w kierunku wykluczenia anemii oraz niedoborów minerałów. Lekarz zapewne również spyta o stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających.

Jeśli rzadko badamy ciśnienie krwi, objawami które powinny nas zaniepokoić są duszności, bóle w klatce piersiowej, utrata przytomności czy opuchnięcia kończyn. Zdarza się również, że bardzo niskie ciśnienie krwi może występować w parze z przyśpieszonym pulsem (około 100 uderzeń serca/min).

Doraźną metodą na podniesienie ciśnienia, której nie należy się obawiać jest filiżanka kawy. Zdecydowanie jednak odradza się spożywanie w takich sytuacjach alkoholu. U pewnej grupy osób jego spożycie może mieć odwrotny skutek – może on sprzyjać dalszemu spadkowi ciśnienia i gorszemu samopoczuciu. Dyskusyjna jest również rola soli w diecie osób z niskim ciśnieniem krwi. Część specjalistów jest zdania, że w takim przypadku nie należy ograniczać jej udziału. Ważne jest jednak wtedy codzienne spożywanie odpowiednio wysokiej ilości płynów.

Zobacz również: