Niepokojące objawy
Gdy serce zaczyna mieć kłopoty, objawy choroby nie zawsze są od razu widoczne. Czasem kiepska kondycja serca ukrywa się pod maską innych dolegliwości. Warto więc obserwować swój organizm i sygnały, jakie wysyła.
Jeśli serce nie jest w dobrej formie wysyła do mózgu tak zwane sygnały lękowe, które często są odczuwane jako ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, a czasem natarczywy kaszel. Wielu z nas nie zwraca na to uwagi i nie szuka porady lekarza. Niekiedy nawet ogólne badania nie są w stanie wyjaśnić złego samopoczucia. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób serce daje nam znać, że ma problemy.
Zadyszka
Pojawia się nagle, gdy chcesz wejść po schodach lub zdążyć na pociąg. Zaczynają cię męczyć proste prace domowe (mycie podłogi, czy okien). Jeśli takie sytuacje zdarzają się regularnie, nie mają nic wspólnego z brakiem kondycji. To pierwsze sygnały ostrzegawcze , że należy spotkać się z kardiologiem.
Zawroty głowy
Najczęściej jest to wynik spadku ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji, np. wstawania z łóżka. Dotyczy to najczęściej osób starszych i kobiet w ciąży.
Ciężkie nogi
Pojawianie się obrzęków jest związane z zatrzymywaniem wody w organizmie. Bardzo często pojawiają się one w okolicach kostek i na podudziach. Obrzęki mogące świadczyć o niewydolności serca cechują się symetrycznym występowaniem na podudziach i stopach. Najczęściej nasilają się w dzień i ustępują po wypoczynku. Aby przekonać się, że dzieje się tak z powodu kłopotów z sercem, uciśnij palcem spuchnięte miejsce. Tam, gdzie był palec, pozostanie dołek, ale ciało będzie miękkie. Wraz z postępem choroby, ciało stanie się twardsze, skóra nabierze sinawego koloru, a obrzęki po nocy będą coraz słabiej się cofać.
Krwawienie z nosa
Może być przejawem wysokiego ciśnienia krwi, które trzeba regulować właściwymi lekami.
Ból głowy
Ujawnia się gdy ciśnienie nagle wzrośnie, lub gdy jego wartość jest stale na wysokim poziomie. Najczęściej odczuwalny jest po przebudzeniu, nad karkiem z tyłu głowy. Dolegliwości często ustępują po wstaniu z łóżka. Lecz im wyższe ciśnienie, tym większe jest ryzyko ataku serca lub udaru mózgu. Każdy wzrost ciśnienia skurczowego o 20mmHg lub rozkurczowego o 10mmHg u osób po 40 roku życia, dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych.
Ból w klatce piersiowej
Wywoływany przez wysiłek fizyczny, jest znakiem, że układ sercowo naczyniowy jest w słabej kondycji. Tych sygnałów nie wolno lekceważyć. Ból może pojawić się również podczas odpoczynku. Najczęściej promieniuje on do lewej ręki, szczęki, ucha lub szyi i zwykle mija po paru chwilach. Jednak w takim wypadku należy skonsultować się ze specjalistą.
Kłucie
Może być wynikiem niekorzystnych zmian w kręgosłupie lub nerwicy, ale również choroby serca. Przy nawracających objawach zgłoś się do lekarza.
Kaszel
Oczywiście może być on skutkiem alergii, czy przeziębienia. Jeśli jednaki nie ustępuje po leczeniu, może świadczyć o wrodzonej lub nabytej arytmii serca. To bardzo niebezpieczne, bo może doprowadzić do zatrzymania pracy serca.
Bezsenność
Podczas snu ciśnienie spada i serce odpoczywa. Bije wolniej, bo zapotrzebowanie organizmu na tlen jest zmniejszone. Lecz w czasie bezsennych nocy ciśnienie krwi może mocno wzrosnąć. A ciągła bezsenność ma bardzo niekorzystny wpływ na serce i cały układ naczyniowy. Także utrwalone wysokie ciśnienie może powodować bezsenność.
Zmęczenie
Długotrwałe zmęczenie może świadczyć o nerwicy serca lub zbyt niskim ciśnieniu tętniczym. Często zmęczeniu towarzyszą bóle w klatce piersiowej o zmiennym nasileniu, problemy z oddychaniem, nadmierne pocenie się, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem.
Zobacz również: