Prawidłowy pomiar ciśnienia
W celu uniknięcia powikłań związanych z wysokim ciśnieniem regularnie mierz ciśnienie, a wyniki prezentuj lekarzowi podczas wizyt. Zyska on w ten sposób możliwość kontrolowania postępów leczenia. Upewnij się jednak, że aparat którego używasz w domu jest w pełni sprawny i dokładny. Możesz porównać jego wskazania ze wskazaniami aparatów dostępnych w placówkach medycznych.
Ciśnienie warto mierzyć codziennie, najlepiej na siedząco, przed wstaniem z łóżka. Największe problemy z ciśnieniem przytrafiają się w nocy, więc pomiar poranny odpowiada temu co się wtedy działo. Trzeba też je zmierzyć w przypadku złego samopoczucia, bólu głowy czy szumu w uszach. Nie ma potrzeby robić tego kilka razy dziennie. Powodem do zmartwienia powinien być skok lub spadek ciśnienia o kilkadziesiąt milimetrów słupka rtęci lub powtarzające się ciśnienie powyżej 140/90 mmHg. Konieczna jest wtedy konsultacja specjalisty, który w razie potrzeby dobierze kurację. Nie warto panikować, gdy ciśnienie wzrośnie na skutek zdenerwowania czy zmęczenia. Gdy się uspokoimy, wróci do normy.
Najlepszym rozwiązaniem do mierzenia ciśnienia jest profesjonalny aparat elektroniczny z mankietem na ramię. Mankiet trzeba założyć na prawe lub lewe ramię tak, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 3 cm nad zgięciem łokcia. Pod opaskę powinna być możliwość wsadzenia dwóch palców. Ramię na którym odbywa się pomiar, musi znajdować się na wysokości serca.
Jeśli natomiast posiadamy ciśnieniomierz nadgarstkowy, zakładajmy go zawsze w taki sposób, aby dłoń była skierowana do góry. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.
Jak dobrze zmierzyć ciśnienie?
- Przed pomiarem odpocznij 5-10 min.
- Ściągnij zegarek i biżuterię. Podwiń rękaw, aby mankiet ciśnieniomierza obejmował odsłoniętą skórę. Nie zakładaj go na ubranie.
- Najlepiej dokonywać pomiarów rano. Jeśli jesteś po posiłku, odczekaj godzinę.
- Jeśli zażywasz rano jakieś leki, mierz ciśnienie, zanim je weźmiesz.
- Podczas pomiaru nie wolno odchylać się, rozmawiać ani poruszać ręką.
- Pomiary rób na tej samej ręce. Oprzyj ją na stole.
Efekt „białego fartucha”
Częstym zjawiskiem związanym z pomiarem ciśnienia jest tak zwany „efekt białego fartucha”. Gdy mierzymy ciśnienie u lekarza, u części pacjentów ciśnienie podnosi się z uwagi na samo otoczenie w którym przebywają. U takich pacjentów pomocna może okazać się specjalistyczna diagnostyka, na przykład całodobowy pomiar ciśnienia.
Zobacz również: