Nagłe wzrosty ciśnienia krwi | MOCNESERCE.pl
Reklama

Aktualności Nagłe wzrosty ciśnienia krwi

Nadciśnienie jest jedną z najpowszechniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych. Przy stabilnym i uporządkowanym trybie życia jest ono stosunkowo łatwe do opanowania. Zdecydowana większość lekarzy posiada dużą wiedzę na temat walki z tą dolegliwością. Na rynku pojawiają się również coraz skuteczniejsze leki pozwalające powstrzymywać jej rozwój.

Nie znaczy to jednak, że możemy ją zlekceważyć. Nawet gdy sytuacja wydaje się być opanowana, dużym zagrożeniem pozostają dla nas gwałtowne i często nieprzewidywalne skoki ciśnienia. Zdarzają się one oczywiście zarówno osobom zdrowym jak i z nadciśnieniem. Dla tych drugich stanowią one nieporównywalnie większe zagrożenie.

Przyczyn nagłego wzrostu ciśnienie może być wiele. Najczęściej są to czynniki zewnętrzne – nagła, stresująca sytuacja, stan zagrożenia, silne i gwałtowne emocje. Przyczyną skoku ciśnienia mogą być również źle dobrane leki i nietypowe interakcje pomiędzy nimi. Zdarza się również, że przyczynić się do takiej sytuacji może nagła zmiana pogody i związana z nią różnica ciśnienia atmosferycznego.

Sygnały o nagłym wzroście ciśnienia płyną do nas najczęściej ze strony naszej klatki piersiowej i głowy. Odczuwamy ból, mdłości i zawroty głowy. W ekstremalnych przypadkach takie sytuacje mogą doprowadzić choćby do udaru, czy pęknięcia tętniaka.

W przypadku gdy objawy takie występują u nas ze zwiększoną częstotliwością, należy skonsultować ten fakt z kardiologiem. Jeśli regularnie przyjmujemy leki regulujące poziom ciśnienia, warto mieć zawsze przy sobie przynajmniej jedną dawkę na wszelki wypadek. Osoby z nadciśnieniem tętniczym i skokami ciśnienia powinny również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i w miarę możliwości stresujących sytuacji.