Aktualności Nagłe wzrosty ciśnienia krwi

Nie znaczy to jednak, że możemy ją zlekceważyć. Nawet gdy sytuacja wydaje się być opanowana, dużym zagrożeniem pozostają dla nas gwałtowne i często nieprzewidywalne skoki ciśnienia. Zdarzają się one oczywiście zarówno osobom zdrowym jak i z nadciśnieniem. Dla tych drugich stanowią one nieporównywalnie większe zagrożenie.
Przyczyn nagłego wzrostu ciśnienie może być wiele. Najczęściej są to czynniki zewnętrzne – nagła, stresująca sytuacja, stan zagrożenia, silne i gwałtowne emocje. Przyczyną skoku ciśnienia mogą być również źle dobrane leki i nietypowe interakcje pomiędzy nimi. Zdarza się również, że przyczynić się do takiej sytuacji może nagła zmiana pogody i związana z nią różnica ciśnienia atmosferycznego.
Sygnały o nagłym wzroście ciśnienia płyną do nas najczęściej ze strony naszej klatki piersiowej i głowy. Odczuwamy ból, mdłości i zawroty głowy. W ekstremalnych przypadkach takie sytuacje mogą doprowadzić choćby do udaru, czy pęknięcia tętniaka.
W przypadku gdy objawy takie występują u nas ze zwiększoną częstotliwością, należy skonsultować ten fakt z kardiologiem. Jeśli regularnie przyjmujemy leki regulujące poziom ciśnienia, warto mieć zawsze przy sobie przynajmniej jedną dawkę na wszelki wypadek. Osoby z nadciśnieniem tętniczym i skokami ciśnienia powinny również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i w miarę możliwości stresujących sytuacji.