Test wysiłkowy – to nic strasznego! | MOCNESERCE.pl
Reklama

Aktualności Test wysiłkowy – to nic strasznego!

Otrzymując po raz pierwszy skierowanie na test wysiłkowy w naszej głowie rodzą się najróżniejsze obawy. Jak to, mamy kłopoty z sercem, a ktoś zmuszać nas będzie do niezwykle dużego wysiłku? Nie ma powodów do obaw. Jest to standardowe badanie, wykonywane w obecności lekarza-specjalisty. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się na czym polega.

Test wysiłkowy to badanie sprawdzające zmiany zapisu EKG pod wpływem zwiększającego się wysiłku fizycznego. Wysiłek powoduje zwiększanie się zapotrzebowania na tlen, co organizm kompensuje przez zwiększenie przepływu krwi  przez naczynia wieńcowe. U osób z niewydolnością przepływu wieńcowego, powyżej pewnego wysiłku, zapotrzebowanie to nie może już dalej być pokryte drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.

Samo badanie jest bezbolesne, choć dość wyczerpujące dla pacjenta. 

Jak przebiega badanie? 

Badanie przeprowadza się na rowerku lub ruchomej bieżni. W przypadku bieżni, próba rozpoczyna się od spaceru, przechodzącego w coraz szybszy bieg. Po osiągnięciu maksymalnego tempa, lekarz może podnieść bieżnie, by zmaksymalizować wysiłek. Jeśli test wykonywany jest na rowerku należy  pedałować w stałym tempie, pokonując coraz większe obciążenie. Test powinien składać się z jak największej liczby obciążeń, bo im więcej parametrów – tym dokładniejsza ocena wydolności. 

Specjalne przygotowania nie są konieczne 

Przed badaniem można zjeść normalny posiłek. Uważajmy jedynie, aby nie był on zbyt ciężki i nie spożywajmy go tuż przed badaniem. Przygotujmy odpowiedni strój – w szczególności wygodne buty do biegania. T-shirt nie będzie potrzebny, ponieważ niezbędne będzie odsłonięcie klatki piersiowej. Przed badaniem powinniśmy pokazać lekarzowi wcześniejsze wyniki badań, jeśli takie posiadamy.  

Tuż przed badaniem 

Na naszej klatce piersiowej pielęgniarka przymocuje elektrody połączone z aparatem EKG. Na ramię założymy aparat do pomiaru ciśnienia. Badanie być może zostanie nam pobrana kropla krwi z opuszka palca w celu pomiaru poziomu zakwaszenia. Zostaniemy poinstruowani o przebiegu badania.

Czas trwania badania 

Czas trwania badania zależy od nas samych. Powinniśmy je kontynuować aż do wysokiego obciążenia organizmu. Gdy poczujemy, że nie możemy dłużej kontynuować biegu lub pedałowania, niezwłocznie należy o tym dać znać lekarzowi. Pamiętajmy, że dla zebrania najpełniejszych informacji na temat pracy serca najważniejsze są końcowe obciążenia, gdy wystawieni jesteśmy na maksymalny wysiłek.

Dolegliwości podczas badania? 

Zmęczenie podczas badania jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak pojawi się ból serca, duszność, lub zawroty głowy należy przerwać badanie i poinformować lekarza.