Aktualności Naturalny hit w walce z cholesterolem

TROCHĘ O RYŻU
Ryż należy do produktów lekkostrawnych, jest bogaty w skrobię witaminy z grupy B i sole mineralne. To świetny produkt spożywczy zarówno w diecie niskotłuszczowej oraz wysokokalorycznej, który powinien na stałe zagościć w diecie osób starszych, alergików, czy sportowców. Od dawien dawna stosuje się go jako naturalny lek na biegunki, choroby układu moczowego i jako produkt wspomagający obniżanie ciśnienia krwi. W starożytności był symbolem płodności, dlatego młode pary czasem jeszcze do dziś obsypuje się ryżem.Oprócz Chin ryż produkują m.in. Indie, Japonia, Bangladesz, Indonezja, Tajlandia. Jeszcze pod koniec XX wieku na świecie produkowano około 430 milionów ton ryżu rocznie, a powierzchnia jego upraw zajmowała około 145mln ha!
Po zbiorach ryż zostaje poddany procesowi technologicznemu tzn. odbywa się jego młócenie, łuskanie i polerowanie. Procesy te prowadzą do powstania ryżu białego, który ma dużo skrobi i małą ilość wartości odżywczych. Jeśli nie przeprowadzimy polerowania ryżu , uzyskamy ryż brązowy, który ma znacznie wyże wartości odżywcze niż ryż biały.

MAŁO ZNANY RYŻ CZERWONY
Jedną z tradycyjnych odmian chińskiego ryżu jest czerwony ryż drożdżowy (ang. red yeast rice), który w kuchni Bliskiego Wschodu wykorzystuje się, jako barwnik lub przyprawę. Pozyskiwany jest z fermentacji grzybów strzępkowych (Monascus purpureus) na wypolerowanym ryżu. Ziarna ryżu nasącza się wodą i gotuje się na parze (aby przeprowadzić proces sterylizacji) lub od razu zaszczepia sporami grzyba. Zaczepienie polega najczęściej na wymieszaniu ryżu ze sporami grzyba. Tak przyrządowy ryż trzeba inkubować przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie jego zewnętrzna część będzie koloru buraczkowego, natomiast jądro koloru jasno czerwonego.Wyobraźcie sobie, że Chińczycy znali i używali czerwone drożdże z ryżu już prawie 2000 lat temu, zarówno jako pożywienia jak i lekarstwa. W latach osiemdziesiątych XX wieku japońscy badacze z Uniwersytetu w Tokio wyizolowali z czerwonych drożdży ryżu substancję nazwaną monakoliną K. Jak się okazuje owa substancja jest identyczna chemicznie z lowastatyną.
CZYM JEST OWA LOWASTATYNA?
Jest to lek wyizolowany z grzybów Aspergillus terreus, który jest laktonem zmniejszającym syntezę cholesterolu w komórkach wątrobowych. Lowastatyna w organizmie hydrolizuje do beta-hydroksykwasu , który jest inhibitorem dość strasznie nazywającego się enzymu wątrobowego – reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA), regulującego ilość syntezowanego cholesterolu, a więc wpływa także na jego poziom w osoczu. Lek zmniejsza syntezę cholesterolu w komórkach wątrobowych i zwiększa wychwyt cząsteczek złego cholesterolu - LDL. Powoduje to spadek całkowitego poziomu cholesterolu, LDL, VLDL, apolipoproteiny B oraz w małym stopniu także trójglicerydów. Lowastatynę stosuje się w prewencji wystąpienia pierwszego poważnego incydentu wieńcowego oraz przy miażdżycy. Przy stosowaniu tego leku zmniejszenie poziomu cholesterolu następuje po około 2 tygodniach, a efektów maksymalnych należy spodziewać się po około 6 tygodniach. Oczywiście zaprzestanie przyjmowania leków bez zmiany swojego trybu życia na zdrowszy będzie prowadziło do podniesienia się poziomu cholesterolu do wartości przed leczeniem.MONAKOLINA K
Skoro związek z drożdży z czerwonego ryżu jest identyczny z lekiem obniżającym poziom cholesterolu, więc jasne jest to że będzie on działał podobnie. Obserwacje na ludności chińskiej dotyczące spożywania ich tradycyjnej żywności potwierdzają, że ludzie Ci mają tam znacznie niższe wartości cholesterolu LDL i całkowitego. W XXI wieku zaczęły się pojawiać na rynku suplementy diety zawierające w swoim składzie monakolinę K, które bez problemów możesz dostać w aptece. Wybierając odpowiedni preparat musisz zwrócić uwagę na ilość czynnej monakoliny K. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności korzystne działanie monakoliny K w pomaganiu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu występuje w przypadku spożywania 10mg tego związku dziennie, dlatego przed wyborem suplementu należy dokładnie przeczytać ulotkę! Pamiętajmy też, że suplementy diety z monakoliną K nie powinny być stosowane wspólnie z lekami powodującymi obniżenie poziomu cholesterolu, ponieważ może dojść do ich synergistycznego działania.